DOBRE VIJESTI

Europska građanska inicijativa – oblikovati politiku EU-a

Europski građani imaju mogućnost koristiti alat koji im pruža Europska unija kako bi aktivno sudjelovali u oblikovanju politike EU-a. S drugim građanima iz drugih država članica mogu zatražiti nove propise koji, uz potporu drugih građana, mogu postati zakonom.

Što je točno Europska građanska inicijativa?

Zahvaljujući Europskoj građanskoj inicijativi (EGI), građani iz cijele Europske unije mogu zajedničkim snagama utjecati na zakonodavne promjene u Europi. Ovaj mehanizam omogućuje građanima da pozovu Europsku komisiju na predlaganje novih zakona o temama koje su im važne – bilo da se radi o pitanjima zaštite okoliša, radničkim pravima ili drugim značajnim društvenim pitanjima. Inicijativa, koja postoji od 2012. godine kao dio Ugovora iz Lisabona, ključan je alat u rukama europskih građana za aktivno sudjelovanje u oblikovanju budućih politika EU-a.

Kako funkcionira EGI?

Kako bi i Vaša inicijativa bila uspješna, potrebno je pratiti sljedeće korake:

1. Priprema inicijative

Prije nego što započnete s inicijativnom, razmislite je li to zaista najbolji put. Je li novi propis ili novi zakon najbolji način za rješavanje određenog problema? Ako je, potrebno je osnovati skupinu od najmanje sedam građana iz sedam različitih država članica EU-a. Ta skupina treba razmisliti o kampanji i kako u konačnici skupiti potreban broj potpisa da bi se prijedlog prihvatio.

2. Registracija

Prije nego što se inicijativa razmotri, potrebna je registracija koju treba zatražiti od Europske komisije. Nakon registracije možete upravljati inicijativom i dostaviti opis sa svim potrebnim detaljima na jednom od službenih jezika EU-a.

3. Prikupljanje potpisa

Podrška drugih građana najvažniji je dio inicijative. Da bi se inicijativa uvažila, potrebno je skupiti najmanje milijun potpisa iz najmanje sedam država članica. Potpise možete prikupljati u papirnatom obliku ili putem interneta. Osim toga, potrebno je obavijestiti Komisiju o datumu početka prikupljanja potpisa (najkasnije šest mjeseci nakon registracije)

4. Provjera i podnošenje inicijative

Nakon prikupljanja, potpise šaljite nadležnim tijelima svake države članice iz kojih ste prikupili potpise. Tijela će u roku od tri mjeseca provjeriti valjanost izjava. Nakon dobivanja potvrde od nacionalnih tijela, podnesite inicijativu Komisiji u roku od tri mjeseca.

Zašto je Europska građanska inicijativa tako važna?

U današnjem dinamičnom svijetu, građani trebaju imati pravo glasa o politikama koje direktno utječu na njihove živote. Europska građanska inicijativa omogućuje građanima iz različitih država da se povežu i zajedno istaknu ključna pitanja, dajući im priliku da potaknu promjene na razini EU-a. Ovo je vrijeme kada je glas svakog građanina bitniji nego ikad.

Ima li uspješnih primjera?

Europska građanska inicijativa već je rezultirala mnogim značajnim promjenama u europskim zakonima. Neki od uspješnih primjera uključuju:

  • Right2Water: Rezultat ove inicijative je promjenama Direktive o vodi za piće, čime je osiguran pristup sigurnoj vodi za sve građane, uključujući ranjive skupine. Promjene su stupile na snagu u siječnju 2021.

  • Zabrana glifosata: Inicijativa je potaknula izmjene zakona o procjeni rizika u prehrambenom lancu EU-a, čime je povećana transparentnost. Zakon je usvojen 2018., a na snazi je od 2021. godine.

  • Stop rezanju peraja morskih pasa: Zahvaljujući ovoj inicijativi, Europska komisija započela je proces procjene zabrane trgovine perajama morskih pasa, s planiranim savjetovanjima koja traju do 2024.

  • Spasimo kozmetiku bez okrutnosti: Ova inicijativa potaknula je EU na dodatne napore u smanjenju i postupnom ukidanju ispitivanja kozmetike na životinjama, a daljnje savjetovanje i razvojni planovi su u tijeku.

Ovi primjeri pokazuju koliko su uspješne europske građanske inicijative kad se udruže snage građana iz svih dijelova Unije. Više o ovim inicijativama možete saznati na službenom forumu EGI-a.

Hrvatska i Europska građanska inicijativa

I hrvatski građani su kroz Europsku građansku inicijativu već aktivno sudjelovali u oblikovanju politike EU-a. Od 2012. godine, više od tisuću građanskih organizatora iz EU-a pokrenulo je 118 inicijativa, među njima 18 hrvatskih građana koji su aktivno sudjelovali. U sklopu tih inicijativa prikupljeno je više od 20 milijuna potpisa, dok su Hrvati doprinijeli s više od 139.000 potpisa. Ovi podaci pokazuju da hrvatski građani ozbiljno shvaćaju svoju ulogu u europskoj demokraciji.

 

Imaš Ideju?

Ako želiš pokrenuti inicijativu, akciju, projekt za dobrobit lokalne zajednice ili pojedinaca u lokalnoj zajednici, ovo je mjesto na kojem ga možeš predstaviti i pronaći podršku. Platforma ZADobroBIT! okuplja filantrope koji pomažu provedbu ideja za opće dobro. Registracija